„Kulisiewicz i Rivera” w CRiG

Wystawa „Kulisiewicz i Rivera” w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na otwarcie wystawy w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu obrazującej kontakty artystyczne pomiędzy Tadeuszem Kulisiewiczem a środowiskiem meksykańskich muralistów. Na wystawie zostaną pokazane fotografie z pobytu Tadeusza Kulisiewicza w Meksyku, na których są widoczne znane postacie ze świata kultury i polityki m.in. Miquel Alvarez Acosta, Ignacio Aguirre, Jaime Torres Bodet, Luis Cardoza y Aragon, Jose Angel Ceniceros, Francisco GoitiaEnrique Gottdiener Soto, Celestino Gorostica, Jose Chavez Morado, Ignacio Marquez Rodiles, Rosendo Soto Alvarez, cztery rysunkowe szkicowniki, korespondencja od meksykańskich przyjaciół, recenzje prasowe, katalogi wystaw oraz rysunki z cyklów „Meksyk 1957” i „Moja historia sztuki”, zainspirowanego prekolumbijskimi rzeźbami.

Urodzony w Kaliszu Tadeusz Kulisiewicz, wybitny rysownik i grafik, był w Meksyku dwukrotnie, w 1957 i 1959 roku podczas wizyt organizowanych przez polskie poselstwo w Meksyku.W 1957 roku spotkał się m.in. z Diego Riverą i Davidem Alfaro Siqueirosem, podczas drugiej wizyty składał wiązanki kwiatów na grobach Rivery i Jose Clemente Orozco, zwiedzał dom Fridy Kahlo w towarzystwie Ruth Rivery, odwiedził także Francisco Goitia w Xochimilco. Z podróży tych Kulisiewicz przywiózł rysunkowe szkicowniki, fotografie oraz kolekcję prekolumbijskich rzeźb podarowanych polskiemu rysownikowi m.in. przez Riverę.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 19 stycznia 2018 r. o godz. 18:00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu przy ulicy Kolegialnej 4.