"Skarby" - ostatnie odliczanie!
Jeszcze tylko przez kilka dni będzie dostępna pierwsza wystawa czasowa w "nowym" MOZK
Od 16 września w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej można oglądać wystawę czasową "Skarby archeologiczne ziemi kaliskiej".
Ekspozycja koncentruje się na najważniejszych skarbach odkrytych w XX i XXI wieku na terenie Południowej Wielkopolski.
Jej ramy chronologiczne zamykając się pomiędzy epoką brązu a późnym średniowieczem, co tylko podkreśla ciągłość osadniczą oraz istotną rolę okolic Kalisza na przestrzeni wieków.
Na wystawie będzie można zobaczyć skarb z epoki brązu odkryty w 2010 r. w Bolesławcu, który składa się z wielu misternie wykonanych ozdób i biżuterii wykorzystywanej przez lokalne elity. Ponadto skarb z epoki żelaza ze Smółek składający się oprócz naszyjników także z wykonanego z żelaza toporka.
Oprócz biżuterii i ozdób najważniejszymi skarbami Południowej Wielkopolski są niewątpliwie monety. W czasie wystawy zaprezentowany zostanie skarb monet rzymskich z I i II w. n.e., odkryty we Wtórku, w skład którego wchodzą emisje dynastii flawijskiej oraz antoninów. Odkrycie to wzbudzą duże zainteresowanie, gdyż razem z denarami podjęto z ziemi także fibule z okresu wędrówki ludów oraz koraliki i paciorki z bursztynu. Ponadto wystawione zostaną także cztery monety celtyckie z Jastzębnik, które nawiązują do bojskich emisji monetarnych z terenów Bratysławy.
Okres średniowiecza reprezentują zaś skarby odkryte w Słuszkowie, największy ze skarbów denarów krzyżowych w Polsce, składający się z niezwykle rzadkich emisji palatyna Sieciecha. Ponadto skarb z Kalisza-Rajskowa z monetą Bolesława Chrobrego, czy z Kościelnej Wsi z emisjami dynastii Jagiellonów. Prócz numizmatów na wystawie zaprezentowane zostaną także placki srebra z Kalisza-Dobrzeca, które mogły być przeznaczone jako kruszec do lokalnej mennicy.
Kurator: Adam Jarych
Wernisaż wystawy odbył się 16 września 2022 r., o godz. 14 w wyremontowanym budynku MOZK przy ul. Kościuszki 12. Wystawa dostępna będzie do połowy grudnia, od wtorku do piątku, w godzinach: od 10:00 do 15:00. Wstęp wolny. Zapraszamy!