A-Kumulacje 2021, Kaliskie Biennale Sztuki

Wernisaż online: 15.04.2021, godz. 19.00

 na kanale Facebook @GaleriaKalisz

 Uroczysta gala wręczenia nagród: 20.05.2021, godz. 19.00

 Czas trwania: 15.04-22.05.2021

 Zakończyła się trzecia edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem. 

 „A-Kumulacje 2021, Kaliskie Biennale Sztuki”  - wystawy konkursowe poza integracją środowiska artystycznego dają szansę zaprezentowania szerokiego spektrum działań podejmowanych przez twórców związanych z naszym miastem. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy towarzyszące, zaproponowane przez Kingę Popielę, kuratorkę tegorocznej edycji biennale. Nie zabrakło także artystycznych interwencji w przestrzeni miasta oraz akcji artystyczno-ekologicznych skierowanych do wszystkich kaliszan chcących włączyć się w trzecią edycję „A- Kumulacji 2021”.

W wyniku naboru ogłoszonego w lutym do konkursu napłynęło 85 prac 54 artystów. Jury w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza, kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAP dr hab. Mikołaj Poliński, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, dyrektorka Galerii Sztuki Im. Jana Tarasina Joanna Dudek oraz Kinga Popiela kuratorka Biennale, podczas obrad które zakończyły się 16 marca 2021 roku, zdecydowało o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu, 46 prac, 38 artystów (w tym jednego zespołu).

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza w Kaliszu prezentowane były prace uczestników wystaw konkursowych ( z uwzględnieniem regulaminowej formuły wyłączenia z nagród przyznawanych w II etapie). Wśród nich są: Piotr Blajerski, Natalia Czarcińska, Marta Czarnecka, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Lidia Głazik, Agnieszka Godszling, Mariusz Hetmann, Yaroslava Holysh, Marek Jakuszewski, Małgorzata Janas, Dominik Janyszek, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Adrian Kempa, Beata Kotecka, Janusz Lewandowski, Anna Linkowska, Olha Liubokhynets, Patrycja Majerowicz, Michał Mąka, Elena Ovcharowa, Sylwia Owczarek, Małgorzata Pecold, Victoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, EwaMaria Poradowska-Werszler, Magdalena Przywara, Izabela Rudzka, Jakub Seydak, Mariia Shpychak, Grzegorz Tomasiak, Beata Vágnerová, Jolanta Wdowczyk, Maria Werbicka i Dawid Woźniak, Tomasz Wolff, Agata Wondrak, Shuai Zhang, Bartosz Zimniak.

Na uroczystej gali biennale poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród i wyróżnień. W tej edycji została przyznana nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy), nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji), Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (wystawa w CRiG) oraz nagroda publiczności.

Kuratorka biennale Kinga Popiela przyjęła wyzwanie przygotowania koncepcji wystaw i wydarzeń towarzyszących dedykując je Kaliszowi, w którym się urodziła i w którym ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. W swojej koncepcji kuratorskiej artystka sztuk wizualnych przekonuje nas, że: Nadszedł moment zmian, wyczekiwany i potrzebny, konieczny. W powietrzu unosi się świeża woń, ostry zapach podobny w swojej strukturze do mentolu, ale trudniejszy do zdefiniowania, drażniący nozdrza. Taki co nie pozwala siedzieć w domu, tylko pcha zmęczone ciało ku innym ciałom. Witalność na skraju zdrowego rozsądku, zastrzyk endorfin i adrenaliny. „Musimy stale się rodzić, jeśli chcemy istnieć” pisała Jolanta Bracht-Czaina w Szczelinach codzienności. Jakkolwiek definiować pojęcie rodzenia, to wyjście, przekroczenie jakiegoś progu, wydaje się przynieść jakąś bardzo potrzebną rewolucję. Weźmy głęboki, spokojny wdech i wyjdźmy na spacer.

Zaprosiłam na ten wyjątkowy moment artystów, którzy dostrzegają i czerpią z potencjału doświadczania. Którzy poprzez przekorność i naturalną potrzebę eksperymentowania, odkrywają i wskazują swoimi działaniami wielowarstwowość świata, strukturę rzeczywistości. Wydają się być wręcz definiowani słowami Rosi Braidotti jako ci, którzy nie tylko próbują na nowo wynaleźć podmiotowość, która będzie zestawem nowych, odmiennych wartości, lecz zdają się także czerpać z tego wyjątkową przyjemność. Uprawiany przez nich rodzaj figlarstwa, buntu czy oporu wobec tego jak być musi, przynosi wolność i poczucie radosnej sprawczości nie tylko w odczuciu jednostkowym czy indywidualnym. Czuły, wrażliwy narcyzm wydaje się wręcz konieczny, by dojrzeć w materii rzeczywistości coś więcej, niżeli zbiór przypadkowych elementów.

Zaproszenie kuratorki przyjęli wszyscy artyści a do organizacji biennale włączyli się liczni partnerzy instytucjonalni i biznesowi. Na płycie Głównego Rynku prezentowana jest praca „Rzeźba dla Ziemi” Teresy Murak, tam też w witrynach najstarszego salonu optycznego „Optyk” zobaczyć można prace Marty Antoniak z cyklu „Akira”. W hotelu Hampton by Hilton Kalisz centralną przestrzeń obok fortepianu wypełniają barwne obiekty autorstwa Kingi Nowak, natomiast Negativ Make-Up” - fotografie Anety Grzeszykowskiej spoglądają na nas ze słupów miejskich w kilku punktach Kalisza. W witrynach siedmiu przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką” zagościła Cecylia Malik i jej cykl „365 drzew”. W Centrum Kultury i Sztuki przy ulicy Łaziennej 6, w tamtejszej Galerii w Holu, zobaczyć można fotografie i artefakty związane z działalnością kolektywu „Siostry Rzeki”. Tam też w Galerii Centrum, prezentowany jest projekt Michaliny Bigaj pt. „30 dni dla natury”. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina pracę Zbigniewa Warpechowskiego 

„Rysunek w kącie” oraz „Drzewo wiadomości” Oskara Dawickiego można zobaczyć w Galerii Pulsar. W tej właśnie przestrzeni prezentowany jest przegląd multimedialny wszystkich wymienionych wyżej prac wraz z szczegółowym opisem.

Prezentacja tak wielu prac nie byłaby możliwa bez uprzejmości artystów i galerii oraz wypożyczeń z kolekcji instytucjonalnych. Praca Teresy Murak „Rzeźba dla Ziemi” pochodzi z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi a „Drzewo wiadomości” zostało użyczone ze zbiorów kolekcji MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Dzięki uprzejmości Galerii Foksal i Galerii Monopol prezentujemy pracę „Rysunek w kącie” Zbigniewa Warpechowskiego a cykl fotografii Anety Grzeszykowskiej „„Negative Make-Up” dzięki uprzejmości Galerii Raster. Fotograficzna dokumentacja akcji i artefakty związane z działalnością kolektywu „Siostry Rzeki” prezentujemy dzięki uprzejmości Cecyli Malik, pomysłodawczyni i jednej z założycielek kolektywu.

Miejsce ekspozycji wystaw konkursowych:

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5

Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, ul. Kolegialna 4 (wejście od ulicy Łaziennej)

Miejsce ekspozycji wystaw towarzyszących:

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Galeria Pulsar

Oskar Dawicki „Drzewo wiadomości”

Teresa Murak „Rzeźba dla Ziemi”

Zbigniew Warpechowski „Rysunek w kącie”

Projekcja z pracami: Marty Antoniak, Michaliny Bigaj, Anety Grzeszykowskiej, Cecylii Malik i Kingi Nowak.

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Galeria Centrum i Galeria w Holu, ul. Łazienna 6;

Michalina Bigaj „30 dni dla natury” (Galeria Centrum)

„Siostry Rzeki” (Galeria w Holu)

Hampton by Hilton Kalisz, ul. Chopina 9 (Lobby hotelu)

Kinga Nowak: „Migawka”, „Totem” i tkanina z „Dramaturgii przestrzeni”

Wystawy w przestrzeni miasta:

Główny Rynek:

„Rzeźba dla Ziemi” Teresy Murak

„Akira” Marty Antoniak w witrynie Zakładu Optyki Okularowej przy ul. Piekarskiej 2 (wejście od Głównego Rynku)

„Negative Make-Up” Anety Grzeszykowskiej: 3 słupy miejskie: pl. Jana Pawła II, Złoty Róg, Rogatka oraz słupy informacyjne

„365 drzew” Cecylii Malik. - siedem przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką"

Patronat Honorowy

Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Organizator

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Miasto Kalisz

Współorganizatorzy

Miasto Kalisz, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu

Partnerzy wydarzenia:

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Hotel Hampton by Hilton Kalisz oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu

Patronaty medialne

Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Radio Poznań, Calisia.pl, Fakty Kaliskie, Telewizja Kalisz

Partnerzy Galerii

Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

Szczegółowe informacje o wystawie konkursowej i wydarzeniach towarzyszących  będzie można śledzić na bieżąco na naszych profilach: FB @GaleriaKalisz i IG@galeriatarasin.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   Ogłoszenie: konkurs na stanowisko dyrektora

Script logo