A-Kumulacje 2023 - Kaliskie Biennale Sztuki


Czas trwania: 20 kwietnia - 26 maja 2023 r.

Uroczysta gala wręczenia nagród: 25 maja 2023 r. godz. 19:00

 

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to czwarta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem, który jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Dagny i Daniela Szwed, duet kuratorski tegorocznej edycji biennale. 

Wystawa konkursowa prezentowana jest od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej prezentowane są prace uczestników wystaw konkursowych. Wśród nich są: Dominik Augustyniak, Piotr Blajerski, Patryk Cannon, Michalina Choroszczuk-Tilgner, Natalia Czarcińska, Ziemowit Fincek, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Lidia Głazik, Agnieszka Godszling, Mariusz Hertmann, Yunna Honchar, Marek Jakuszewski, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Adrian Kempa, Ewa Kopeć, Beata Kotecka, Ewa Kowalczyk-Wiśniewska, Janusz Lewandowski, Małgorzata Łuczyna, Marta Marek, Michał Mąka, Elena Ovcharova z Paulą Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Piotr Piskozub, Victtoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, Bianka Rolando, Izabela Rudzka, Zofia Szada-Borzyszkowska, Grzegorz Tomasiak, Jolanta Wdowczyk, Maria Werbicka, Tomasz Wolff, Dawid Woźniak, Adrian Wykrota i Shuai Zhang.

Podczas tegorocznych „A-Kumulacji” głos zabrały, zaproszone przez duet kuratorski, artystki, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmią: Justyna Banaszczyk, Dominika Korzeniecka, Magdalena Mellin, Karolina Mełnicka, Dominika Olszowy, Karolina Rec, Iza Tarasewicz i Ola Winnicka.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar już podczas wernisażu odbył się performans Magdaleny Mellin, którego rejestracja prezentowana jest przez cały czas trwania Biennale. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć można prace: Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”).  

W ramach wystawy przygotowano lekcję muzealną, pt. "Ścieżki sztuki" Zapraszamy dzieci i młodzież wraz z nauczycielami lub opiekunami na prezentację najnowszych dokonań na polu sztuki. Obszar sztuki, jaki prezentujemy w przestrzeni muzeum, obejmuje współczesne środki wyrazu artystycznego, od obrazu, przez instalacje po ścieżki dźwiękowe. Co to jest sztuka...? Co może być sztuką...? Czy sztuka jest tylko obrazem…? Czy sztuka ma dźwięk…? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie zwiedzania wystawy. Podczas zajęć stworzymy wspólnie, spontaniczną instalację artystyczną.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy konkursowej (parter) oraz wystawy towarzyszącej!

Godziny i dni zwiedzania można znaleźć w zakładce:

https://www.muzeumwkaliszu.pl/godziny-otwarcia-poza-sezonem.html

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

Script logo