Joao de Sousa - koncert w MOZK

23 października w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu odbył się koncert João de Sousa.

- Trzeba tworzyć i pisać o rzeczach, które się zna, a fado mówi bardzo dużo o tęsknocie za swoim krajem. Fado znaczy dla mnie przede wszystkim przeznaczenie, nie gatunek muzyczny, a moim przeznaczeniem jest Polska - mówi portugalski muzyk. Joo de Sousa wykonuje zarówno klasyki fado jak i własne piosenki, czasem bardziej przemawiające do współczesnej publiczności.

João de Sousa od 10 lat mieszka i tworzy w Polsce, współpracując zespołem Fado Polaco. - Fado, jako słowo i jako gatunek muzyczny jest bardzo popularne na całym świecie. Ludzie się z nim łatwo identyfikują, bo każdy za czymś tęskni. Nie musi to być jednak smutna tęsknota - mówi muzyk. João de Sousa podkreśla, że bardzo dużo czerpie także z polskiej kultury. - Polska muzyka charakteryzuje się przede wszystkim nieprzewidywalnością, napięciem, kontrastowością. Wydaje mi się, że przeniosłem to do swoich utworów - ocenia gość Jedynki.

Jak to się stało, że João de Sousa śpiewa po polsku "Miłość ci wszystko wybaczy" do tekstu Juliana Tuwima z muzyką Henryka Warsa? - Ważne jest, żeby pokazać siebie. Wybrać bardzo znany utwór i przedstawić po swojemu. Chcę się bawić i zaskakiwać - tłumaczy. - Jak gram ten utwór na koncertach, to nawet nie muszę śpiewać, bo wszyscy, bez względu na wiek, znają go na pamięć. To jest w zasadzie takie polskie fado. Tradycyjne pieśni miejskie, które do dzisiaj trwają - dodaje João de Sousa.

Program:
18.00    „O fado” Grażyna Jadwiszczok (wykład, prezentacja)
19.00     João de Sousa  - koncert, podczas którego wykonywano m.in. utwory z najnowszej płyty „LUTA”

Organizatorzy: Istytut Camoes, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej