Lekcje muzealne

 Oferta lekcji muzealnych. Oferta ważna od marca 2023 r. 

 Lekcje muzealne w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu

                                        Lato 2023

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu - logo

ul. Bolesława Pobożnego 78-101, Kalisz
tel. 62/741 30 05 lub 691 996 528 (kierownik Joanna Walczak)

 

• Co zbrojny brał na wojny? - Opowieść o uzbrojeniu zaczepnym i ochronnym używanym w średniowieczu wraz z prezentacją replik oraz analizą źródeł ikonograficznych.  Przymierzanie wybranych elementów stroju rycerza.
Cena: 12 zł/os.
Czas trwania 60 min. 

• Smaki średniowiecza - Warsztaty, na których dowiemy się jakie menu serwowała słowiańska gospodyni. Poznamy przepisy, produkty, zioła i metody konserwacji żywności, a także wyposażenie dawnej kuchni. Każdy z uczestników samodzielnie przygotuje i upiecze podpłomyk.
Cena: 16,00 zł/os.
Czas trwania 90 min.

• Średniowieczna podróż w czasie - Opowieść o czasach średniowiecza połączona z elementami aktywności fizycznej i zabawy jak: przeciąganie liny, potyczka na bezpieczne miecze, zwiedzanie wnętrza średniowiecznych budynków, karmienie zwierząt gospodarskich.
Cena: 16 zł/os. Czas trwania 90 min.

• Tańcowała igła z nitką - Historia tkactwa od czasów najdawniejszych. Zajęcia prowadzone są interdyscyplinarnie, począwszy od odwiedzin w zagrodzie owiec, poprzez opowieści o uprawie lnu,  obróbce wełny, przędzeniu na kołowrotku i tkaniu na krośnie. Poznamy różne struktury i faktury materii na zakończenie zajęć każdy uczestnik własnoręcznie uszyje szmacianą sakiewkę lub wykona lalkę motankę.
Cena: 16,00 zł/os.
Czas trwania 90 min.

• Barwy prosto z ogródka - Zajęcia podczas których uczestnicy będą mieli okazję wykonać farbowanie tkanin naturalnymi barwami pozyskanymi m.in. z roślin oraz wysłuchać opowieści o roślinach barwiarskich i tkactwie. 
Cena: 16 zł/os.
Czas trwania 90 min.

• Średniowieczne skryptorium - Uczestnicy zapoznają się z historią pisma. Podczas zajęć można zobaczyć warsztat średniowiecznego skryby oraz wykonać własnoręcznie miniaturę, a także zapoznać się z naturalnymi pigmentami i narzędziami, którymi tworzono średniowieczne manuskrypty. 
Cena: 16 zł/os.
Czas trwania 90 min.

• Dzikie ptaki średniowiecza - Spotkanie z ptasznikiem i pokazy żywych ptaków. Historia sokolnictwa. 
Cena: 25 zł/os.
Czas trwania 90 min.

  


Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie - logo

Żelazków, Russów 49
tel. (62) 76 91 265

• Historia z Dąbrowską: I wojna światowa - Opowieść o I wojnie światowej z perspektywy osobistych doświadczeń pisarki. Uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami wielkiej wojny, takimi jak: zniszczenie Kalisza, walki na froncie wschodnim, polska działalność niepodległościowa, kryzys przysięgowy i internowanie legionistów w Szczypiornie. Na tle tych wydarzeń toczą się losy i kształtuje się świadomość młodej działaczki i publicystki Marii Dąbrowskiej, a także jej najbliższych – męża, rodzeństwa i przyjaciół. Zajęcia w formie konwersatorium.
Cena: 10,00 zł/os.
Czas trwania 60 min.

• Historia z Dąbrowską: Na drodze ku nowoczesności - Opowieść o wielkich przemianach społeczeństwa polskiego z czasów Bogumiła i Barbary. Zajęcia będą stanowić próbę odczytania „Nocy i dni” jako wielogłosu w dyskusji nad historią, a także  obawami i nadziejami związanymi z przyszłością. Głosami swoich bohaterów, m.in. Agnieszki, Marcina, Ceglarskiego, Woynarowskiego i innych postaci, Dąbrowska dokonuje refleksji nad położeniem i aspiracjami różnych klas społecznych, spuścizną i wyzwaniami narodu, a także projektami nowych form organizacji społeczeństwa np. socjalizmu. Zajęcia w formie konwersatorium.
Cena: 10,00 zł/os.
Czas trwania 60 min.

• Twórczość Marii Dąbrowskiej - Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze, ale również mniej znane dzieła pisarki zaprezentowane w kontekście historycznym i biograficznym. Dowiedzą się jakie były jej źródła inspiracji, jakie tematy podejmowała oraz jaka byłą jej perspektywa ideowa i system wartości, który prezentowała i propagowała w swej twórczości. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół średnich. 
Cena: 10,00 zł/os.
Czas trwania 60 min.

• Dworskie smaki - Na lekcji dowiemy się jakie pyszności serwowała Żarnecka w Russowie, co przygotowywała na specjalne okazje np. przyjazdy niedzielnych gości, zapoznamy się z przepisami i dawnymi metodami przechowywania żywności, a także poznamy wyposażenie tradycyjnej dworskiej kuchni. Na koniec sami przyrządzimy lemoniadę.
Cena: 15,00 zł/os.
Czas trwania 90 min.

• Chronimy dziedzictwo przyrody  - Spacer po russowskim parku, podczas którego nauczymy się rozpoznać gatunki występujących tutaj drzew. Opowiemy o historii dworskich parków, o tym jak wyglądały i jakie miały funkcje. Poznamy zamieszkujące parki owady, ich potrzeby i zagrożenia. Na koniec wspólnie budujemy domki i poidełka dla owadów. 
Cena: 15,00 zł/os.
Czas trwania 150 min. 

• Obraz Kalisza i Russowa w twórczości M.  Dąbrowskiej  - Na zajęciach przyjrzymy się utworom pisarki w kontekście lokalnym. Rozpoznamy w nich prawdziwe miejsca i zdarzenia, a także postaci będące pierwowzorami literackich bohaterów. Ujrzymy najbliższe okolice oczami pisarki, by zrozumieć przemiany jakim podlegały oraz wpisywały się w historię Polski i świata. Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół średnich. 
Cena: 10,00 zł/os.
Czas trwania 90 min. 

 Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu - logo

ul. Kościuszki 12, Kalisz
tel. (62) 757 16 08

 

 Lekcje muzealne Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

                                        Lato 2023

• Pierwsza wizyta w Muzeum Jaką rolę pełni muzeum i jak się w nim zachowywać? Co można zobaczyć w muzeum? Na wszystkie te, a także wiele innych pytań małego turysty, odpowiemy spacerując po muzealnych korytarzach i ekspozycji czasowej. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej.
Cena: 8,00 zł/os.
Czas trwania 60 min. 

• W pracowni Kulisa Zajęcia warsztatowe mające na celu zapoznanie uczestników z jedną z dziedzin sztuk plastycznych jaką jest grafika. Nauczymy się pojęć związanych z grafiką oraz poznamy narzędzia pracy artysty grafika. Uczestnicy wykonują również własne prace graficzne. Warsztaty poprzedzone są przybliżeniem postaci Tadeusza Kulisiewicza (zwanego Kulisem) pochodzącego z Kalisza rysownika i grafika. Zajęcia dostosowane są do każdej grupy wiekowej.
Cena: 12,00 zł/os.
Czas trwania 60 min. 

• Od glinianej tabliczki do smartfona Historia pisma w pigułce. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak rozwijało się pismo od malarstwa jaskiniowego, poprzez tabliczki woskowe i gliniane, pierwsze księgi pisane na pergaminie, aż po dzisiejsze wiadomości tekstowe wyrażane za pomocą emotikonów. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej.
Cena: 12,00 zł/os.
Czas trwania 60 min. 

• "Ścieżki sztuki" Lekcja o sztuce współczesnej. Lekcja odpowiadająca na pytanie co to jest sztuka? Czy sztuka jest obrazem? Czy sztuka ma dźwięk? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie zwiedzania wystawy, która jest częścią "Akumulacji 2023". 
Cena: 7,00 zł/os.
Czas trwania 60 min. 

 

  

 

Oferta lekcji do kolejnych wystaw czasowych publikowane będą na bieżąco.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

Script logo