Nagroda dla portalu Muzea Wielkopolski

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej otrzymało nagrodę Skrzydła IT w Administracji w kategorii e-Kultura i e-Edukacja za portal edukacyjny Muzea Wielkopolski. Statuetkę odebrała dyrektor muzeum Sylwia Kucharska 18 kwietnia 2018 r. w Zakopanem, podczas V Forum Kierowników IT w Administracji.

Skrzydła IT w Administracji to nagrody przyznawane projektom informatycznym zrealizowanym przez instytucje publiczne. Już po raz czwarty nagrodzone zostały Skrzydłami projekty, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych wymiernych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania.

Portal edukacyjny www.muzeawielkopolski.pl powstał z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Wielkopolski. Na portalu udostępniono ponad 10 tysięcy cyfrowych odwzorowań zabytków. Znajdziemy tu obszerną kolekcję kaliskich XIX-wiecznych sreber, bogatą ikonografię Kalisza i Gniezna (pocztówki, zdjęcia), kilkaset zabytków archeologicznych z Wielkopolski, a także kompletne archiwum Tadeusza Kulisiewicza. Wkrótce dodane zostaną także zbiory fonograficzne pieśni i przyśpiewek ludowych z kolekcji MOZK. Oprócz zdjęć i skanów muzealiów niektóre eksponaty można oglądać również w technice 3D.

Oprócz funkcji przeglądania, portal umożliwia dodawanie poszczególnych eksponatów do schowka a następnie wydrukowanie ich w formie prezentacji w pdf. Jest to narzędzie szczególnie użyteczne dla nauczycieli i uczniów, którzy mogą w ten sposób przygotowywać własne prezentacje do wykorzystania w klasie.

Na potrzeby najmłodszych natomiast, przygotowanych zostało kilkadziesiąt kolorowanek, które można wydrukować wprost z portalu. Na pewno znajdą one amatorów zarówno w domu, jak i przedszkolu.

Jednocześnie uruchomiona została aplikacja mobilna, która umożliwia poznanie wybranych „zabytków tygodnia” z każdego muzeum oraz dostarcza bieżących informacji o wydarzeniach i wystawach w muzeach biorących udział w projekcie.

Projekt realizowany był przy współudziale środków z Programu Kultura cyfrowa MKiDN.

MOZK - BIP   Ogłoszenie: konkurs na stanowisko dyrektora