Pokój z widokiem

Marcin Białas
Pokój z widokiem - grafika i rysunek

7 kwietnia - 17 czerwca 2016
Kurator: Hanna Jaworowicz

Surowe, czarno-białe grafiki, akwaforta, akwatinta. Teraz nazywamy to "Intaglio" żeby nie tłumaczyć zawiłości warsztatu. Czerń i biel, światło nieco przytłumione, dalekie, wszystko jakby z męczącego nieco snu, w którym dominuje uczucie niepokoju.

Dom - pusty jak skorupa, opuszczona muszla, poddany wielokrotnej analizie: przekroje, warstwa po warstwie, rzuty z różnych perspektyw - jakbyśmy byli świadkami badań rezonansem magnetycznym. Nieufni podglądamy strukturę i działanie architektury - ludzkiego tworu tak, jakby to była anatomia żywego organizmu.

Ściany, schody, okna i drzwi - labirynty stanowią pułapkę, którą zbudował człowiek, wyjścia prowadzą w głąb, jeszcze niżej - są pozorne, chyba nie ma wyjścia!

Ta analityczna procedura, z pozoru chłodna i obiektywna ma swoje źródła w subiektywnych przeżyciach autora. Enigmatyczne tytuły prac "10 m2", "25 m2", zapowiadane z nadzieją "65 m2" to jego własna wędrówka w coraz większą przestrzeń życiową, to opowieść o zajmowanej przestrzeni życia i pracy, opowieść o własnym mieszkaniu.

Może w tej prostej metaforze tkwi klucz do zrozumienia niepokojów niekończących się schodów, labiryntów, które tylko są fragmentami miasta, organizmu, który nas wchłania i zamyka. Dom, który miał nam dać schronienie i poczucie bezpieczeństwa - staje się pułapką? Autor mówi: zanim zamkniesz dzień pod powiekami - bądź czujny - to, co tworzysz, może obrócić się przeciwko tobie - wiek niewinności minął.

tekst: Tadeusz M. Siara

Marcin Białas urodził się w 1977 roku w Zawierciu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - dyplom nagrodzony medalem zrealizował w Pracowni Wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha w 2004 roku. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora sztuki. Zajmuje się rysunkiem oraz grafiką warsztatową (druk wklęsły). Od roku 2003 aktywnie uczestniczy w przeglądach oraz festiwalach grafiki w Polsce i zagranicą.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 757 16 08
biuro@muzeumwkaliszu.pl

Script logo