Tekstylia w służbie liturgii

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zapraszają na konferencję popularnonaukową w nawiązaniu do wystawy "Skarby z dawnej zakrystii. Zabytkowe Szaty liturgiczne ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu", którą można zwiedzać w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (ul. Kolegialna 4).

Sesja pt. "Skarby z dawnej zakrystii. Tekstylia w służbie liturgii" odbędzie się 19 października w auli na pierwszym piętrze Domu Pielgrzyma (Plac Jana Pawła II 3).

Program sesji
godz. 10:00
ks. prałat dr Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, 
Powitanie Gości 

Sylwia Kucharska, Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Słowo wstępne

ks. kan. dr Jarosław Powąska, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kaliskiej, „Córa królewska wchodzi pełna chwały, w złotogłów odziana” (Ps 45 (44), 14) – teologiczne znaczenie szat liturgicznych.
Ewa Orlińska-Mianowska, Muzeum Narodowe w Warszawie, Sztuka tkacka w oprawie liturgii. Wzorzyste jedwabie szat liturgicznych od XVI do XVIII wieku.

godz. 11:30 Przerwa na kawę.

godz. 12:00 dr Karolina Stanilewicz, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Dekoracje hafciarskie szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku na przykładzie zabytków z kolegiaty łowickiej.
Monika Janisz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Pasmanteryjne dekoracje szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku.

godz. 13:00 Przerwa na kawę.

godz. 13:30 dr Ewa Andrzejewska, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Historie zapisane na podszewkach. Rola podszewek w ustalaniu proweniencji i dziejów paramentów na przykładzie szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 

Małgorzata Podkańska, ReKonArt (konserwacja tkanin), Warszawa, Habent sua fata vestimenta. Sekrety osiemnastowiecznego haftowanego ornatu z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Michał Błaszczyński, Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kapa liturgiczna z kaliskiego kościoła franciszkanów w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

godz. 15:00 Podsumowanie i zakończenie obrad.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 757 16 08
biuro@muzeumwkaliszu.pl

Script logo