Od Calisii do Kalisza

W ostatni weekend września zapraszamy na podróż do przeszłości – w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu będzie można przenieść się do początków XV wieku, czyli epoki rycerzy, zbroi płytowych i początków broni palnej. To już szósta edycja wydarzeń organizowanych pod wspólnym hasłem „Calisia”.

Cykl za każdym razem nawiązuje do kultury materialnej – głównie militarnej – przełomu XIV i XV stulecia, a w tym roku związany będzie głównie z przygotowaniami Wielkopolan do wielkiej wojny z Zakonem z lat 1409–1411.

Oręż, formacje bitewne i okazowanie

To świetna okazja, żeby przyjrzeć się ćwiczeniom w walce różnego rodzaju orężem, próbom artyleryjskim oraz tworzeniu różnorakich szyków i formacji bitewnych. Z pewnością pojawią się dyskusje poświęcone taktyce, jednak będzie trzeba uważać na krążących tu i ówdzie krzyżackich szpiegów.

Dodatkowo, w sobotę odbędzie kaliskie okazowanie, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak wyglądał średniowieczny popis (tytułowe okazowanie), czyli przegląd wojsk sporządzany przed wyprawą wojenną.

Harmonogram

27.09, sobota
Kaliskie okazowanie
13:00 wici (rozpoczęcie imprezy)
14:00 pokaz fechtschule (fechtunku bronią białą)
15:00 pokaz średniowiecznej artylerii
16:00 okazowanie
17:00 pokaz musztry średniowiecznej
18:00 zakończenie imprezy

28.09, niedziela
12:00-17:00 pokazy na bieżąco

Organizator: Poczet Wierzbięty z Krotoszyna – jedna z drużyn Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej
Współorganizator: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej