Niedziela u Niechciców „Kaliniec 1914”

Niedziela u Niechciców pt. „Kaliniec 1914” odbędzie się Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie 5 sierpnia od godz. 14:00 do 18:00.

Tuż przed wybuchem I wojny światowej Maria Dąbrowska przebywała zagranicą. Kiedy sytuacja międzynarodowa stała się napięta, w trosce o los matki, wróciła do Kalisza. Dotarła do rodziny w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Była świadkiem bombardowania i zniszczenia miasta. Tragedię Kalisza opisała później w swoich tekstach literackich i wspomnieniowych, najbardziej wyraziście na kartach powieści „Noce i dnie”.

W trakcie sierpniowej edycji Niedzieli u Niechciców pt. „Kaliniec 1914” Kaliska Grupa Rekonstrukcji Historycznej nawiąże do czasu Wielkie Wojny  takimi elementami jak: słup graniczny, pruski punkt kontrolny, umundurowanie żołnierza ruskiego i pruskiego, zaprzęgi z dobytkiem pakowanym w pośpiechu przez ludzi opuszczających płonący Kalisz.

Przeżycia wojenne Barbary Nichcicowej przypomną kaliscy aktorzy - Bożena Remelska i Maciej Grzybowski, którzy zaprezentują fragment „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej odnoszący się do I wojny światowej. Natomiast, Aneta Kolańczyk opowie o „Sierpniu 1914r. w poezji i prozie”.

Wystąpi także Katarzyna Zawada – laureatka Międzynarodowego Festiwalu Talentów im. Anny German, która wraz z chórem  „Cantare” z Żegocina zaśpiewa pieśni patriotyczne. Zagra także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Rychnowa  a Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki zaprezentuje tańce narodowe.