Dzień Pszczoły na Zawodziu

Dzień Pszczoły na Zawodziu

W niedzielę – 7 sierpnia, w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu po raz pierwszy obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pszczoły. Była to dobra okazja by bliżej przyjrzeć się rzemiosłu pszczelarskiemu, jego funkcjonowaniu dawniej i dziś.

Smakosze słodkiego dobrodziejstwa z pewnością wiedzą, że w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu pracuje pszczela rodzina. Ul, dawniej nazywany „kószką”, stoi nieco na uboczu rezerwatu, by pszczoły i ludzie nie przeszkadzali sobie nawzajem. Można go jednak bezpiecznie oglądać ze wzniesienia przy rekonstrukcji wałów skrzyniowych. Film z zasiedlania pasieki Zawodzia można obejrzeć na profilu Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w serwisie społecznościowym Facebook.

Podczas Dnia Pszczoły na Zawodziu można było zobaczyć odtworzone na podstawie źródeł pisanych do średniowiecznego pszczelarstwa gliniane podkurzacze, kószki i wiadereczko do zbierania miodu. Atrakcją był również pokaz zastosowania produktów pszczelich w wiekach średnich np. lepienie świec, tabliczek woskowych i impregnacja przedmiotów woskiem oraz wirowania miodu z plastrów. Na palenisku pieczono podpłomyki, które zwiedzający mieli możliwość kosztować polane różnymi rodzajami miodu.

Miłośników pszczelarstwa czekaa też nie lada gratka – projekcja filmu dokumentalnego pt. „Bartnictwo Puszczy Grodzieńskiej” z 1939 roku ukazującego pracę jednych z ostatnich polskich bartników. Po filmie Michał Antoniak wyjaśni dlaczego w średniowieczu uważano, że „pszczoły to najmniejsze z ptaków”.

Dzień Pszczoły wspiera marka Kujawski, która przygotowała grę terenową oraz nagrody dla zwycięzców.

Ramowy program Dnia Pszczoły na Zawodziu:
12:00-12:30 Projekcja filmu "Bartnictwo Puszczy Grodzieńskiej" z 1939 roku z komentarzem Michała Antoniaka
12:30-13:30 "Jak wiadomo pszczoły to najmniejsze z ptaków" czyli opowieść o średniowiecznym pszczelarstwie, Michał Antoniak
14:00-15:00 Pokaz wirowania miodu z plastrów
16:00-16:30 Projekcja filmu "Bartnictwo Puszczy Grodzieńskiej" z 1939 roku z komentarzem Michała Antoniaka
16:30-17:00 "Jak wiadomo pszczoły to najmniejsze z ptaków" czyli opowieść o średniowiecznym pszczelarstwie, Michał Antoniak

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 757 16 08
biuro@muzeumwkaliszu.pl

Script logo