Festyn Archeologiczny ponownie na Zawodziu

Wydarzenie muzealne przybliżające w przystępny sposób szerokiej publiczności archeologię i historię Kalisza powraca do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu. Tematem przewodnim Festynu Archeologicznego, który odbył się 11 i 12 września, było „morowe powietrze”. Tegoroczna epidemia byłą okazją do przyjrzenia się jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami, które nieodłącznie były związane z historią cywilizacji.

Pierwszego dnia tj. 11 września było można wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosł pradziejowych i średniowiecznych oraz prezentacjach naukowych poświęconych m.in. archeozoologii i antropologii. Do wyboru były następujące warsztaty: kowalski, tkacki, garncarski, wykonywania narzędzi krzemiennych, alchemiczny, skryby, drukarski, drzeworytniczy, płatnerski, farbiarski, sokolnictwa i hodowli drapieżnych ptaków do polowań oraz uzbrojenia i sztuki wojennej w średniowieczu.

Na wszystkie warsztaty obowiązywały zapisy pod numerem telefonu 669 996 644. Cena za udział w warsztacie to tylko 1 zł! Warsztaty odbędą się o godz. 12:00 i o godz. 17:00.

W sobotę natomiast, tj. 12 września, muzeum zaprosiło na dzień otwarty dla wszystkich w godz. od 12:00 do 19:00. Zwiedzający mogli spróbować swoich sił w rzemiośle garncarskim, przyjrzeć się pracy osoby wytwarzającej dziegieć, czy też obejrzeć z bliska pracę kowala. W tym dniu zostało także zaprezentowane uzbrojenie średniowiecznych wojowników, kultura rycerska i pokazy walk. Jedną z najpopularniejszych szlacheckich rozrywek w średniowieczu było polowanie a najbardziej prestiżową odmianą łowiectwa polowanie z drapieżnymi ptakami, które przybliży sokolnik. Dzieje średniowiecza poznaliśmy również dzięki warsztatom skryby, który odtworzy dawne sposoby wykonywania dokumentów i kopiowania ksiąg. Z kolei Pracownia Badań i Edukacji Historycznej zaprezentowała dawny warsztat drukarski i technologie związane z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Będzie można także obejrzeć najstarsze „przepustki morowe” pochodzące z Europy i Polski.

Pradzieje były reprezentowane przez tkactwo kultury łużyckiej i warsztat krzemieniarski łowców zbieraczy. Wiek XVII natomiast przybliżył alchemik wraz ze swoją pracownią, w której ujrzeliśy repliki aparatury destylacyjnej stosowanej w ówczesnej farmacji i gorzelnictwie, apteczki domowe i dworskie, a także dowiedzieliśmy się jak wyglądał stan wyjątkowy podczas epidemii czarnej śmierci w Sieradzu. Zaglądając do pruskiego szpitala polowego przenieśliśmy się w XVIII i XIX stulecie. Zobaczyliśmy akcesoria medyczne służące do leczenia ofiar działań wojennych i epidemii.

O chorobach trapiących ludzi i zwierzęta w różnych epokach opowiedzieli naukowcy zajmujący się antropologią i archeozoologią. Dowiedzieliśmy się od nich się jak wiele informacji przekazują nam szczątki kostne odkrywane w czasie badań archeologicznych. Zwiedzający mogli również zapoznać się z dziejami zaraz i chorób, które nękały mieszkańców dawnego Kalisza na przestrzeni wieków podczas wykładu o godz. 16:00.

Festyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Fotorelacja dostępna na Facebooku Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo