Historia sztuki z Kulisiewiczem

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza w piątek – 10 lutego o godz. 16:00 na wernisaż wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki” do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od Łaziennej).

Wiosną 1937 roku Tadeusz Kulisiewicz wyjechał w kilkumiesięczną podróż po Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Zwiedził kilkadziesiąt miast, muzeów i galerii. Czas spędzony na pilnym oglądaniu sztuki nazwał „studiami artystycznymi”. Podróżując, Kulisiewicz zapisywał swoje refleksje w dwóch notesach, które stały się kanwą scenariusza wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki”.

Z podróży artysta wysłał do niedawno poślubionej żony Marii, nazywanej Basią, sześćdziesiąt osiem widokówek. Mają one charakter lapidarnych, często zabawnych relacji z wędrówki. Zarówno szkicowniki, jak i zachowana korespondencja, pozwoliły autorce wystawy – Annie Tabace, szczegółowo odtworzyć przebieg podróży artysty.

Tadeusz Kulisiewicz, rysownik i grafik, jako członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, już przed wojną brał udział w wielu wystawach w kraju i na świecie (Wenecja, Londyn, Barcelona, Tokio) i był oficjalnie promowany przez państwowy Instytut Propagandy Sztuki w Warszawie. Jego grafiki prezentowano na XVII i XX Biennale w Wenecji oraz w polskim pawilonie Wielkiej Światowej Wystawy w Paryżu. Tę ostatnią ekspozycję artysta obejrzał w czasie swojej podróży w 1937 r. Wyjazd był możliwy dzięki nagrodom, które Kulisiewicz otrzymał w tym samym roku za twórczość graficzną: Funduszu Kultury Narodowej, prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Łodzi.

Wystawie będą towarzyszyły wykłady Anny Tabaki na temat europejskich kontekstów sztuki Tadeusza Kulisiewicza, które odbywać będą się raz w miesiącu – 23 lutego, 23 marca oraz 6 kwietnia.

Wernisaż wystawy „Tadeusz Kulisiewicz: Moja historia sztuki” odbędzie się w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od Łaziennej) w piątek, 10 lutego o godz. 16:00.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo