Malowane kwiaty - mistrzowskie warsztaty

„MALOWANE KWIATY MISTRZOWSKIE WARSZTATY Z MIROSŁAWĄ PIECHOWICZ Z KALISZA”

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza do udziały w warsztatach pt. „Malowane kwiaty. Mistrzowskie warsztaty z Mirosławą Piechowicz z Kalisza”. Celem warsztatów jest międzypokoleniowe przekazanie tradycji malowania tkanin zgodnie z techniką i estetyką charakterystyczną dla nieistniejącej już Kaliskiej Spółdzielni Pracy i Rękodzieła Artystycznego "Cepelia". Warsztaty poprowadzi mistrzyni Mirosława Piechowicz, wieloletnia pracowniczka Działu Malarni kaliskiej Cepelii.

W warsztatach weźmie udział 10 osób z Kalisza i okolic, które zgłoszą swoje zainteresowanie kontynuowaniem tradycji twórczej kaliskiej Cepelii. Kaliska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Kaliszu powstała w 1950 r. z sześciu znacjonalizowanych zakładów rzemieślniczych związanych z przemysłem tekstylnym. Przez kilkadziesiąt lat produkowano tam tiul bawełniany, haft i koronki maszynowe, tkaniny wełniane tkane na krosnach ręcznych i maszynowych, malowaną ręcznie ceramikę i porcelanę oraz – najlepiej rozpoznawalne – malowane obrusy oraz tkaniny bawełniane i jedwabne. Główna siedziba mieściła się przy ul. Dobrzeckiej 7, a poszczególne pracownie znajdowały się przy ul. Dobrzeckiej 69–79, ul. Harcerskiej 10, ul. Górnośląskiej 9, a także w pobliskim Opatówku przy ul. Kościelnej 2. Dla pracowników wybudowano też dwa obiekty przy ul. Ludowej 2 i 4. Z kolei na Rynku Głównym funkcjonował sklep, w którym można było kupić wyroby rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, produkowane m.in. przez kaliską spółdzielnię. Zrzeszenie przestało istnieć w 1995 r., a sklep zlikwidowano z powodu nierentowności w 2012 r. W taki oto sposób zakończyła się kilkudziesięcioletnia historia miejsca, w którym pracowało kilkaset osób i wytwarzało towary dostępne w sklepach na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Podejmowane przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej inicjatywy takie jak np. organizacja w 2018 r. wystawy pt. „Twórcy – Wytwórcy – Przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii” ma na celu przywrócić pamięć nie tyle o samej spółdzielni, ile o ludziach, którzy przez lata do niej należeli i dzięki swoim umiejętnościom budowali historię polskiego wzornictwa.

Warsztaty odbywać się będą w Kaliszu co trzy tygodnie w terminie od 1 maja do 30 listopada br. (10 spotkań warsztatowych po 3,5 h). Rekrutacja na warsztaty trwa od 1 do 19 kwietnia.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu jest Fabryka Wyrobów Runowych Runotex S.A. w Kaliszu.

Regulamin uczestnictwa oraz karta zgłoszeniowa znajduje się w załączniku na dole strony.

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo