Niedziela u Niechciców "Bogumił 1863"

Bogumił 1863, czyli patriotyczna Niedziela u Niechiców


Inscenizacja z powstania styczniowego, kuchnia powstańcza oraz inne atrakcje czekały na gości w Russowie w niedzielę 1 lipca. W godzinach od 12:00 do 17:00 w Dworku Marii Dąbrowskiej odbywała się pierwsza w tym roku edycja Niedzieli u Niechciców pod hasłem „Bogumił 1863”.

Tegoroczne „Niedziele” nawiązują do wydarzeń z historii Polski i Kalisza oraz jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Lipcowa edycja festynu przywołała, za pośrednictwem kaliskich aktorów Katarzyny Strojnej-Bigory i Piotra Bigory, powstańcze przeżycia Bogumiła Niechcica opisane w powieści „Noce i dnie”. Na terenie parku odbyły się inscenizacje historyczne, można było również skosztować powstańczej kuchni.

Wszystkich zachwyciła musztra paradna z mażoretkami w wykonaniu Orkiestry Dętej z Tykadłowa. Z programem pieśni patriotycznych wystąpił Zespół „Niechcice” z Żelazkowa.

W dworku otwarta została wystawa pt. „Wyspa wolności”. Tytułowa wyspa wolności to Biblioteka Polska w Paryżu mająca swoją siedzibę na Wyspie św. Ludwika – oaza niezależnej polskiej kultury i myśli politycznej w XIX i XX wieku. Przez ponad 150 lat, od okresu zaborów po dzień dzisiejszy, biblioteka jest miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.

O każdej pełnej godzinie można było zwiedzać dworek z przewodnikiem.

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo