Noc Muzeów - Sport w Kaliszu

Niecodzienną wystawę oraz program na tegoroczną Noc Muzeów, przygotowane zostały w siedzibie głównej Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Tegoroczna Noc tematycznie była związana z historią i dniem dzisiejszym kaliskiego sportu. 20 maja o godzinie 19:00 otwarta zostałą wystawa pt. "Sport w Kaliszu". Ma ona na celu przybliżenie Kaliszanom tematyki sportowej od czasów dawnych do dziś. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 lipca.

Inspiracją do stworzenia wystawy był srebrny medal olimpijski kajakarki Marty Walczykiewicz z Rio de Janeiro, pierwszy zdobyty medal olimpijski w historii naszego miasta. Oprócz tegoż medalu, który będzie można podziwiać podczas wystawy, zwiedzający będą mogli zobaczyć znakomitą większość trofeów z bogatej kariery sportowej Marty, a także jej siostry Darii Walczykiewicz oraz taty Zbigniewa. Na samą Noc Muzeów do 5 czerwca w naszej siedzibie będzie wystawiony kajak olimpijski Marty.

Podczas wystawy można zapoznać się z historią kaliskiego sportu w pigułce, a także zobaczyć najstarsze, i nie tylko, trofea oraz eksponaty m.in. Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, Kaliskiego Klubu Sportowego, bokserów KS Prosna, Ziętek Team, Arkadia - Wełna Team, kaliskich karateków oraz sportowców w różny sposób związanych z Kaliszem. Są również trofea, piłki oraz siatka kaliskich siatkarek, czy przedmioty związane z piłką ręczną popularnie zwaną szczypiorniakiem. Wśród eksponatów będą także te - wypożyczone z Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy. Będą stare piłki, rowery, będą pasy mistrzowskie bokserów, worki treningowe, stroje kolarskie - i nie tylko. Oraz - pomnik... niespodzianka!

Noc Muzeów przebiegła równie imponująco. Oprócz spotkania z Darią (niestety Marta w tym czasie będzie brała udział w zawodach Pucharu Świata w Portugalii), była także możliwość porozmawiania z bokserem Adamem Balskim, który 7 maja w widowiskowy sposób znokautował Ukraińca Tarasa Oleksiejenkę. On także zaprezentował krótki trening. W programie przygotowano także pokaz i warsztaty karate w wykonaniu Kaliskiego Klubu Kyokushin-kan Karate David Club, pokaz i konkurs żonglerki piłkarskiej młodego narybku KKS Kalisz, zajęcia z Zumby poprowadzone przez instruktorów z kaliskiego Aquaparku, a także pokaz judo Uczniowskiego Klubu Sportowego JUDO Kalisz.

Chętni mogli wziąć udział w konkursie wiosłowania na ergometrze wioślarskim, w żonglerce piłkarskiej, a także quizie wiadomości sportowych. Dla miłośników ekranu przygotowaliśmy  projekcję z archiwum Kaliskiej Kroniki Filmowej - Wydarzenie sportowe w Kaliszu. Będzie też możliwość sprawdzenia swoich sił we wiosłowaniu na ergometrze, na cykloergometrze kolarskim, czy przy bokserskim worku treningowym.

Wśród nagród konkursowych znajdą się m.in. nagrody rzeczowe ufundowane przez Decathlon Kalisz, kurs tańca w szkole tańca Bogdan, voucher do centrum fitness Fabryka Formy w Galerii Amber, karnet na jazdę konną w stajni Krzyżówki, czy wejściówka do Squash Oaza.

 

Program Nocy Muzeów 

20 maja - godz. 19:00 - 24:00

 

19:00 Otwarcie wystawy "Sport w Kaliszu"

19:30 - 20:00 Spotkanie z Darią i Zbigniewem Walczykiewicz

20:00 - 20:30 Spotkanie z Adamem Balskim i trening z mistrzem

20:30 - 21:00 Pokaz i warsztaty karate - Kaliski Klub Kyokushin-kan Karate David Club

21:00 - 21:30 Pokaz i konkurs żonglerki piłkarskiej - KKS Kalisz

21:30 - 22:00 Wydarzenia sportowe w Kaliszu - projekcja z archiwum Kaliskiej Kroniki Filmowej

21:00 - 22:00 Konkurs wiosłowania na ergometrze wioślarskim

21:30 - 22:00 Zumba w muzeum - Aquapark Kalisz

22:00 - 22:30 Pokaz judo - Uczniowski Klub Sportowy JUDO Kalisz

23:00 - 23:30 Wydarzenie sportowe w Kaliszu - projekcja z archiwum  Kaliskiej Kroniki Filmowej 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo