Rodzinne weekendy na Zawodziu - lipiec 2018

Weekendem 30 czerwca – 1 lipca Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej rozpoczęło kolejny sezon „Rodzinnych weekendów na Zawodziu”. Z każdym rokiem cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Podczas najbliższego wydarzenia w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu można było zapoznać się z dawnym rzemiosłem tkackim i szczytniczym.

W warsztacie tkackim zobaczyć było można jak czyści się runo owcze, grępluje, skręca i farbuje nici a następnie tka na pionowym krośnie. W warsztacie szczytniczym natomiast zaprezentowane zostały rodzaje średniowiecznych tarcz jak np. okrągła tarcza z umbem, tarcza normańska w kształcie migdała, puklerz. Odbędzie się również pokaz techniki wykonania tarczy w kształcie wydłużonego trójkąta równoramiennego. Warsztaty historyczne „Tak żyli ludzie – rzemiosło na podgrodziu” przygotowało Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.

W kolejnych tygodniach dominowała także tematyka związana z życiem w czasach piastowskich. Już 7 i 8 lipca odbędą się warsztaty archeologiczne „Wykop to!”, w trakcie których można było odnajdywać ukryte zabytki archeologicznych oraz wykonywać ich archeologiczną dokumentację.

14 i 15 lipca muzeum zaproponowało tematykę szczególnie bliską paniom, „Kręć się, kręć wrzeciono” to warsztaty, w trakcie których krok po kroku dowiedzieć się można byłojak od snucia przędzy dotrzeć do tkania.


21 i 22 lipca z pewnością przyciągnie małych wojowników. „I ty zostaniesz wojownikiem” to m.in. pokaz uzbrojenia słowiańskich wojowników i podstawy sztuki walki.

W ostatni lipcowy weekend 28 i 29 lipca odbędą się warsztaty „Laleczki, zabaweczki”, podczas których będzie można wykonać lalkę z gałganków.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo