Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej - logo

Artykuły - nagłówek - MOZK

Skarby doliny Prosny

 • Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 1 - MOZK

  Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 1 - MOZK

 • Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 2 - MOZK

  Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 2 - MOZK

10 grudnia 2015 - 20 marca 2016

Kuratorzy: dr Adam Kędzierski (PAN), Dariusz Wyczółkowski (PAN), Michał Zawadzki (Zamek Królewski w Warszawie), Leszek Ziąbka (MOZK)

Co średniowieczny kaliszanin nosił w sakiewce?

Bezcenne skarby, m.in. celtyckie statery, monety i ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego na wystawie „Skarby doliny Prosny - dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oglądać można do 28 marca.

To nie lada gratka dla miłośników najstarszych dziejów Kalisza i okolic, bowiem eksponowane są najnowsze znaleziska z badań osady protomiejskiej na Starym Mieście w Kaliszu, jednej z największych w Polsce w czasach panowania Piastów. Przedmioty pochodzą przede wszystkim z wykopalisk na Starym Mieście Kaliszu, ale zostały również znalezione przy kościołach św. Józefa i św. Stanisława Biskupa oraz na rynku. Są to eksponaty, które dotąd nie były kaliskiej publiczności prezentowane. Wystawa jest rozszerzoną i uzupełnioną wersją ekspozycji prezentowanej wcześniej na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Po raz pierwszy zaprezentowane zostały placki srebrne z Dobrzeca, a także wiele dobrze zachowanych przedmiotów codziennego użytku np. zbiór XV-wiecznych naczyń z Rozmarku. Jednym z ciekawszych eksponatów jest nóż, który został odnaleziony na terenie starego miasta, a datowany jest na początek XII wieku, czy elementy uzbrojenia z początku XII wieku. Cennymi znaleziskami są również: pierwsza moneta polska - denar Bolesława Chrobrego z przedstawieniem starzały, unikatowe denary Sieciecha - palatyna Władysława Hermana oraz emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa - starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące ze Słuszkowa z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu Polski. Uzupełniają je monety celtyckie znalezione w okolicach Kalisza.

 • Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 3 - MOZK

  Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 3 - MOZK

 • Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 4 - MOZK

  Wystawa "Skarby Doliny Prosny" - fot. 4 - MOZK

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo