Wspomnienie o Mieczysławie Trzeciaku

W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej 11 listopada o godz. 13:00 odbyło się otwarcie wystawy "Przyjaciołom lekarzom pozdrowienia" poświęconej Mieczysławowi Trzeciakowi – kaliskiemu lekarzowi i oficerowi zamordowanemu w 1940 roku w Twerze.

Wystawa jest pokłosiem cennego daru, który otrzymało muzeum od wnuka Mieczysława Trzeciaka - Michała Kameckiego, na który składa się kilkadziesiąt fotografii, m. in. zdjęcia ze szpitala wojskowego w Kaliszu i szpitala uniwersyteckiego w Wilnie, dokumenty osobiste oraz dokumentacja z prowadzonych po wojnie przez rodzinę poszukiwań zaginionego lekarza, a także portret Mieczysława Trzeciaka namalowany w 1921 r. przez jego żonę – Marię Trzeciak.

Mieczysław Trzeciak urodził się w 1889 r. w Puśnikach. Od 1919 r. pracował w Kaliszu w szpitalu wojskowym jako ordynator oddziału chirurgicznego w stopniu kapitana. W 1924 r. ukończył studia medyczne w Warszawie, następnie pracował w Wilnie i ponownie w Kaliszu jako chirurg i ordynator w szpitalu św. Trójcy i szpitalu Przemysława II.

W 1939 r. Mieczysław Trzeciak został aresztowany i wywieziony do Ostaszkowa a następnie do Tweru, gdzie został zastrzelony wiosną 1940 r. Pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.

Pomysł zorganizowania wystawy bardzo spodobał się darczyńcy Michałowi Kameckiemu, który nie krył wzruszenia – Dzięki Muzeum, i z pomocą wielu osób, mam okazje i możliwość dołożyć moja małą cegiełkę, aby pamięć o dr Trzeciaku odżyła. Z małego dzieciństwa mam jeszcze wspomnienia z Kalisza, miasta mojej matki i mojej babki. Dołączając do tego pamiec o wysiłkach ich w poszukiwaniu zaginionego ojca i męża, fakt ze taka wystawa będzie miała miejsce w tym mieście, jest dla mnie wielkim wzruszeniem; dziękuje wszystkim.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo